Esperal – kluczowe informacje

Esperal potocznie znany jest jako wszywka. Lek oparty na disulfiramie działa blokująco na enzymy trawiące alkohol, przez co wchodząc z nim w reakcję wywołuje nieprzyjemne dla człowieka objawy mające na celu odstręczyć uzależnionego od spożywania go. Choć najpopularniejszą (i znacznie skuteczniejszą) metodą jest umieszczanie tabletek esperalu pod skórą, możliwe jest również ich stosowanie doustne. To, jaką metodę wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź czy znasz odpowiedzi na poniższe pytania: mogą one przydać Ci się w procesie leczenia.

Jak szybko po zaprzestaniu leczenia doustnego można spożywać alkohol?

Tabletki umieszczone podskórnie nie są możliwe do samodzielnego usunięcia, więc aby przerwać leczenie należy udać się do chirurga. Inaczej wygląda jednak sprawa tabletek przyjmowanych doustnie. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort leczonej osoby, zalecane jest nie spożywanie alkoholu przez co najmniej tydzień od czasu zakończenia leczenia, tj. przyjęcia ostatniej tabletki lub też usunięcia wszywki. Okres ten jest konieczny do wypłukania resztek disulfiramu z organizmu i uniknięcia jego reakcji z alkoholem.

Jakich rodzajów alkoholu należy unikać podczas kuracji esperalem?

Jak powszechnie wiadomo, alkohol znajduje się w znacznie szerszej gamie produktów i nie jest ograniczony do używek. Osoby uzależnione również korzystają z produktów takich jak płyn do płukania jamy ustnej, perfum czy wód toaletowych. Zdarza im się też zjadać potrawy czy spożywać lekarstwa przygotowywane na bazie alkoholu. Czy ich też należy unikać? Tak, przynajmniej część z nich jest niebezpieczna. Płyny do płukania ust zawierają wysokie stężenie alkoholu, a co najmniej część takiego środka trafia z ust do przełyku. Ich stosowanie jest więc niewskazane. Unikać należy również wszelkiego rodzaju ciastek, cukierków i lekarstw zawierających w składzie alkohol. Jeśli chodzi o perfumy, może wystąpić reakcja skórna, jednak generalnie są one bezpieczne do użytku przez osoby z wszywką. Nieumyślne spożycie niewielkiej ilości alkoholu wywoła reakcję, choć będzie ona znacznie lżejsza niż w przypadku dużych ilości używki. Należy wówczas leczyć się specyfikami dostępnymi w aptece bez recepty lub tymi wskazanymi na ulotce esperalu.

Czy istniejÄ… jakieÅ› skutki uboczne nie zwiÄ…zane z reakcjÄ… disulfiramu z alkoholem?

Tak. Reakcje takie jak uczucie zmęczenia czy wysypka są zupełnie normalne i powinny ustąpić w kilka tygodni od rozpoczęcia stosowania esperalu. Wystąpić może również metaliczny lub czosnkowy posmak w ustach, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na doustne stosowanie leku. Rzadko występujące, ale jednak możliwe są również reakcje psychotyczne, w tym stany depresyjne, paranoja, schizofrenia, czy mania. To właśnie dlatego esperalu nie zaleca się osobom z istniejącymi już problemami natury psychicznej. Możliwe jest też wystąpienie reakcji skórnych takich jak wysypka. Reakcje te zwykle leczy się objawowo.

Jak długo należy stosować esperal?

Terapia podskórna zapewnia uwalnianie leku przez co najmniej 8 miesięcy. Jest to minimalny okres stosowania leku, jednak zaleca się pozostanie w abstynencji przez około rok by mieć pewność, że lek uległ całkowitemu wchłonięciu. Esperal pomaga oczywiście walczyć z uzależnieniem od alkoholu, idealnym byłoby więc pozostanie w abstynencji jak najdłużej. Wszywkę można powtarzać dowolną ilość razy, podobnie jak tabletki doustne. Przed ich odstawieniem należy jednak skonsultować się z lekarzem i upewnić, że leczona osoba nie sięgnie po alkohol ponownie.

Naszą ofertę znajdziesz także w innych miastach w Polsce:

11 votes, average: 5,00 out of 511 votes, average: 5,00 out of 511 votes, average: 5,00 out of 511 votes, average: 5,00 out of 511 votes, average: 5,00 out of 5 (11 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...
Zachęcamy do kontaktu: Esperal tel. +48 124 447 967